Reklama

Ładowanie...

Pradolina Wrocławska (przez więzienne mury słyszę...)

18.06.2012
Czyta się kilka minut
Z dziennika Ludwika XVI, wyłożonego do publicznego oglądu w Musée des Archives: „14 lipca 1789. Nic”. Z dziennika polskiego kibica, w druku: „16 czerwca 2012. Nic”.
fot. Grażyna Makara
J

Jednym z mocniejszych opisów Hiszpanii, jaki mi w młodości zapadł w pamięć, był tekst Henry de Montherlanta, zaczynający się od słów: „Odjazd pociągu w Hiszpanii stwarza sceny, o których wielbiciel Hiszpanii wolałby nie pamiętać”. Po czym następuje komiczna wyliczanka lamentów i zawodzeń na peronie, średniowiecznych zachowań w przedziale, zakończona portretem kontrolera biletów, który odsłania spod pół kubraka insygnia swej funkcji, gestem Chrystusa odkrywającego gorejące serce.

Ponieważ dzisiaj hiszpańskie linie kolejowe należą do najnowocześniejszych w świecie, proste skojrzenie każe spytać, czy dzisiejsza wielkość hiszpańskiego futbolu wiąże się wprost z fantastycznym skokiem cywilizacyjnym, jaki Hiszpania dokonała w ostatnich latach, czy jego, futbolu, fenomenalna innowacja odpowiada gromkim echem modernizacyjnej strzelistości nowej Hiszpanii, i czy – siłą rzeczy –...

7082

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]