Reklama

Poznać wrażliwość Innego

Poznać wrażliwość Innego

11.05.2003
Czyta się kilka minut
Antologia „Prolog - nie epilog. Poezja ukraińska w polskich przekładach” już za pośrednictwem tytułu kieruje ku zagadce.
T

Tytuł pochodzi z motta wiersza Maksyma Rylskiego, napisanego w roku 1927, w okresie gorących dyskusji nad przyszłością ukraińskiej kultury. Autor zacytował słowa Iwana Franki, przypominając Ukraińcom, że to dopiero początek, a nie koniec ich zmagań o narodowe istnienie. Rylski - znakomity tłumacz m.in. „Pana Tadeusza” - pisał: „Tak, myśmy - prolog. U was - państwa, czyny / monarsze, sztuka zagrzebana w wiekach. / A my - to próba pierwszego człowieka, / nas ledwie wczoraj ulepiono z gliny”. Nie po raz pierwszy w historii Ukraińcy, zmuszeni po I wojnie światowej pogrzebać nadzieje na uzyskanie własnego państwa, zwracali się ku kulturze jako sile zdolnej rozwijać i utrwalać narodową tożsamość. Ważne stały się nie tylko spory o kierunek jej rozwoju, ale przede wszystkim krzepienie wiary, że może ona istnieć samodzielnie. Maksyma Rylskiego odpierała sądy sceptyków, wyrażała wolę...

10797

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]