Reklama

Ładowanie...

W stronę Ukrainy

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Stanowisko zajęte wobec niedawnych wydarzeń w Kijowie przez większość polityków polskich i żywiołowe poparcie naszej opinii publicznej dla Pomarańczowej Rewolucji słusznie uznano za pośmiertny triumf Jerzego Giedroycia, rzecznika niepodległości Ukrainy i polsko-ukraińskiego pojednania.
W

Wydana teraz korespondencja Giedroycia z przedstawicielami emigracji ukraińskiej to tylko część większej całości. Tom zamknięto na roku 1982, ograniczono do siedmiu postaci, w obrębie poszczególnych bloków korespondencyjnych dokonano selekcji - a i tak liczy on ponad osiemset stron!

Bogumiła Berdychowska - autorka wyboru, przypisów i obszernego wprowadzenia - przypomina, że początki ukraińskich fascynacji przyszłego Redaktora sięgają czasów jego młodości. Podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim zapisał się - jako jedyny Polak - na seminarium z historii Ukrainy prowadzone przez prof. Myrona Kordubę, potem zaś tematyka ukraińska pojawiała się na łamach redagowanego przez Giedroycia dwutygodnika “Bunt Młodych" (od 1937 r. “Polityka"). Niektóre z nawiązanych wtedy kontaktów zaowocowały po wojnie, kiedy w kręgu “Kultury" powstawała nowa koncepcja polityki...

8189

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]