Reklama

Pożegnanie teologa

Pożegnanie teologa

08.09.2014
Czyta się kilka minut
4 września zmarł w Monachium Wolfhart Pannenberg – jeden z największych teologów XX wieku. Ciekawa była jego droga do wiary chrześcijańskiej.
Fot. MATERIAŁY PRASOWE
U

Urodził się w 1928 r. w Szczecinie, w rodzinie ewangelickiej, lecz od dzieciństwa był człowiekiem indyferentnym religijnie. Jako 16-latek przeżył intensywne doświadczenie religijne, które zmieniło jego życie. Próbując je zrozumieć, zwrócił się ku dziełom filozofów i myślicieli religijnych. Zgłębiał je w sposób, który nie tylko doprowadził go do wiary, lecz także uczynił jednym z najbardziej znaczących teologów protestanckich. Jego myślenie dotyczyło wielu tematów i było otwarte na współczesną humanistykę, nauki przyrodnicze i dialog ekumeniczny (w latach 1975–1990 był członkiem komisji „Wiara i Ustrój” przy Światowej Radzie Kościołów).
Wiele teologicznych pomysłów Pannenberga może być inspirujących także dziś. Choćby rozumienie Bożego objawienia jako ściśle splecionego z ludzką historią albo podejście do osoby Jezusa Chrystusa: wychodzące nie tyle od abstrakcyjnych formuł...

1381

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]