Reklama

Ładowanie...

Pożegnanie teologa

08.09.2014
Czyta się kilka minut
4 września zmarł w Monachium Wolfhart Pannenberg – jeden z największych teologów XX wieku. Ciekawa była jego droga do wiary chrześcijańskiej.
Fot. MATERIAŁY PRASOWE
U

Urodził się w 1928 r. w Szczecinie, w rodzinie ewangelickiej, lecz od dzieciństwa był człowiekiem indyferentnym religijnie. Jako 16-latek przeżył intensywne doświadczenie religijne, które zmieniło jego życie. Próbując je zrozumieć, zwrócił się ku dziełom filozofów i myślicieli religijnych. Zgłębiał je w sposób, który nie tylko doprowadził go do wiary, lecz także uczynił jednym z najbardziej znaczących teologów protestanckich. Jego myślenie dotyczyło wielu tematów i było otwarte na współczesną humanistykę, nauki przyrodnicze i dialog ekumeniczny (w latach 1975–1990 był członkiem komisji „Wiara i Ustrój” przy Światowej Radzie Kościołów).
Wiele teologicznych pomysłów Pannenberga może być inspirujących także dziś. Choćby rozumienie Bożego objawienia jako ściśle splecionego z ludzką historią albo podejście do osoby Jezusa Chrystusa: wychodzące nie tyle od abstrakcyjnych formuł...

1381

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]