Reklama

Ładowanie...

Myślenie i żywioły

07.09.2010
Czyta się kilka minut
"Wyruszyłem jako chrześcijanin, odkryłem, że jestem hinduistą, wróciłem jako buddysta, nigdy nie przestając być chrześcijaninem" - mówił o swojej pierwszej podróży na Wschód ks. Raimon Panikkar. Cała jego twórczość była próbą wyjaśnienia tej kontrowersyjnej, wieloreligijnej tożsamości.
Ks. Raimon Panikkar / fot. EFE/Forum
C

Człowiek wybitny, choć w Polsce mało znany. Teolog, filozof i naukowiec (posiadał trzy doktoraty: z teologii, filozofii i chemii). Poliglota - pisał w sześciu językach, znał kilka innych. O poetyckiej wrażliwości i uzdolnieniach. Za najważniejsze w swoim życiu uznałby jednak co innego: głębokie doświadczenie duchowe, które pozwala uważać go za jednego z największych mistyków współczesności.

Znany Chrystus, poznany hinduizm

Urodził się 3 listopada 1918 r. Jego matką była katalońska katoliczka z bogatej rodziny, ojcem - należący do jednej z wysokich kast Hindus (i hinduista) z brytyjskim paszportem, który z przyczyn politycznych wyemigrował do Hiszpanii.

Raimon, ochrzczony w Kościele katolickim, kształcił się w szkołach jezuickich, następnie studiował nauki ścisłe i humanistyczne w Barcelonie i Madrycie....

15522

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]