Reklama

Myślenie i żywioły

Myślenie i żywioły

07.09.2010
Czyta się kilka minut
"Wyruszyłem jako chrześcijanin, odkryłem, że jestem hinduistą, wróciłem jako buddysta, nigdy nie przestając być chrześcijaninem" - mówił o swojej pierwszej podróży na Wschód ks. Raimon Panikkar. Cała jego twórczość była próbą wyjaśnienia tej kontrowersyjnej, wieloreligijnej tożsamości.
Ks. Raimon Panikkar / fot. EFE/Forum
C

Człowiek wybitny, choć w Polsce mało znany. Teolog, filozof i naukowiec (posiadał trzy doktoraty: z teologii, filozofii i chemii). Poliglota - pisał w sześciu językach, znał kilka innych. O poetyckiej wrażliwości i uzdolnieniach. Za najważniejsze w swoim życiu uznałby jednak co innego: głębokie doświadczenie duchowe, które pozwala uważać go za jednego z największych mistyków współczesności.

Znany Chrystus, poznany hinduizm

Urodził się 3 listopada 1918 r. Jego matką była katalońska katoliczka z bogatej rodziny, ojcem - należący do jednej z wysokich kast Hindus (i hinduista) z brytyjskim paszportem, który z przyczyn politycznych wyemigrował do Hiszpanii.

Raimon, ochrzczony w Kościele katolickim, kształcił się w szkołach jezuickich, następnie studiował nauki ścisłe i humanistyczne w Barcelonie i Madrycie....

15522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]