Reklama

Powołanie Abrahama

Powołanie Abrahama

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Opowieść o wieży Babel otwiera nas na zupełnie nowy etap nauczania Boga. Do tego momentu Bóg zwracał się do całej ludzkości.
P

Przymierze Noahickie obejmuje wszak nas wszystkich. Gdy pojawia się Abraham, Wiekuisty skupia swój wysiłek wychowawczy na jednym tylko wybranym przez siebie narodzie, a kolejne księgi Tory koncentrują się na formowaniu narodu Izraela.
Bóg nie zniszczył wieży Babel. Nie wysadził jej w powietrze, nie wywołał pożarów. Nie zburzył jej murów. Podzielił tylko jednolitą ludzkość na wiele grup zwanych potem plemionami lub narodami. Wpisał w nasz los wielość istnienia, jak ową wielość wpisał w życie pojedynczych ludzi, gdy wypowiedział słowa: nie jest dobrze, gdy człowiek żyje samotnie. Powstało wiele języków, obyczajów, państw, historii. To było zapewne najlepszym lekarstwem na idolatrię przyjmowaną jako coś oczywistego przez mieszkańców doliny Szinear.
Każda z tych nacji powoływała swoich bogów czy boga. Jemu czy im tylko oddawała kult i ich nauki uważała za zobowiązujące. Gdy...

4580

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]