Reklama

Ładowanie...

Powab protonu

Powab protonu

22.08.2022
Czyta się kilka minut
PIXABAY
J

Jądra atomowe – jak powszechnie wiadomo – są zbudowane z protonów i neutronów, które same składają się z jeszcze mniejszych cząstek zwanych kwarkami. Zwykle mówi się, że proton zawiera trzy: dwa kwarki u („górne”) i jeden kwark d („dolny”), ale to karygodne uproszczenie. Zgodnie bowiem ze współczesną fizyką kwantową w każdym protonie owe trzy kwarki zanurzone są w kipiącym „morzu” gluonów, fotonów oraz par kwark-antykwark. Wśród tych ostatnich teoretycznie powinny trafiać się nie tylko pospolite kwarki u i d, ale także ich rzadszy, cięższy kuzyn, zwany kwarkiem c (ang. charm, co tłumaczy się jako „powabny”).

Jak donosi „Nature”, ów wewnętrzny powab protonu udało się wreszcie dostrzec w danych eksperymentalnych. Aby tego dokonać, sięgnięto po zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, zdolne zsyntetyzować wyniki tysięcy różnych eksperymentów akceleratorowych – w tym najnowsze dane z Wielkiego Zderzacza Hadronów. Choć struktura protonu wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic, wygląda na to, że udało się uchylić rąbka jednej z nich. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]