Reklama

Potrzeba (auto)cenzury

Potrzeba (auto)cenzury

16.01.2005
Czyta się kilka minut
W latach dwudziestych XIX wieku polski wybitny myśliciel, a potem zdrajca, Józef Kalasanty Szaniawski napisał notatkę, którą niegdyś znalazłem w archiwum. Jej tytuł brzmiał O potrzebie cenzury druku. Szaniawski był przez kilka lat cenzorem w czasach Królestwa Polskiego (co wtedy nie było tak potępianym zawodem, jak obecnie).
T

To on, dzięki niezwykłej inteligencji, poznał się na talencie Maurycego Mochnackiego, kiedy ten przebywał w areszcie (bardzo to dwuznaczna historia i zwolennicy otwierania teczek mieliby dużo rozrywki), i skierował go na dobrą literacką drogę. Potem Mochnacki się zrewanżował: uprzedził Szaniawskiego o tym, że ma wybuchnąć powstanie, i Szaniawski uciekł do Wiednia, bo w Warszawie zostałby niechybnie powieszony.

Szaniawski argumentował za cenzurą w sposób nietypowy. Uważał, że jest niezbędna, ponieważ nikt z nas nie jest zdolny do umiejętnego absorbowania czy wręcz życia z niezliczonymi wiadomościami, jakie nas atakują. Chętny (uczony) zawsze znajdzie odpowiednie źródła, reszcie nadmiar informacji nie jest potrzebny. Wprawdzie argumentacja ta ma charakter konserwatywny, ale jest w niej wiele zdrowego rozsądku. Zdajmy sobie ponadto sprawę z tego, o ile...

4279

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]