Reklama

Potencjał i opór

Potencjał i opór

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Walka o reformy na Ukrainie przyniosła połowiczne rezultaty. Grupy interesów nie chcą zmian. Ale państwo jest stabilniejsze, niż może się wydawać. Dzięki obywatelom.
„Wolność jest naszą religią” – baner na kijowskim Majdanie WOJCIECH KONOŃCZUK
N

Nad kijowskim Majdanem, epicentrum ostatniej z ukraińskich rewolucji, dominuje kilkudziesięciometrowy baner. Napis w językach ukraińskim i angielskim krzyczy: „Wolność jest naszą religią!”. W tle widać spadające, skruszone żelazne kajdany.

Baner zakrywa fasadę Domu Związków Zawodowych, który w czasie Rewolucji Godności był siedzibą sztabu opozycji. Wielki gmach spłonął 19 lutego 2014 r., w czasie najostrzejszej fazy walk, zabierając życie kilku protestujących.

Po ucieczce prezydenta Wiktora Janukowycza i zwycięstwie rewolucji zaczęły się dyskusje, co zrobić z budynkiem. Na fali postmajdanowej euforii padały zapowiedzi, że zostanie wyremontowany najpóźniej do 2016 r., aby był gotów na ćwierćwiecze ukraińskiej niepodległości. Pojawił się pomysł, aby znalazł się w nim Narodowy Kompleks Muzealny Bohaterów Niebiańskiej Sotni – Muzeum Rewolucji Godności. Czas mijał, a...

17086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]