Reklama

Postmodernizm polski

Postmodernizm polski

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka, t. 1 i 2, opr. Alicja Gzowska i Lidia Klein, Wydawnictwo 40 000 Malarzy, Warszawa 2014
P

Postmodernizm wydawał się remedium na architektoniczną szarówkę ostatniej dekady PRL-u, monotonię blokowisk z wielkiej płyty i sztampowe klocki jednorodzinnych domów. Nagle architekci zaczęli pełnymi garściami czerpać z przeszłości. Wprowadzali do architektury element zabawy, gry stylami, kształtami i kolorami. W latach 80. były to prywatne realizacje, zwłaszcza kościelne. Po przełomie 1989 r. postmodernizm stał się głównym nurtem architektury. Kształtował obraz Polski doby transformacji i szybko stał się czymś wstydliwym, a niektóre z czołowych realizacji tego kierunku to dziś synonimy kiczu.
Dwa tomy przygotowane przez Alicję Gzowską i Lidię Klein pokazują różne oblicza postmodernizmu w Polsce. Znalazły się w nich teksty badaczy młodego pokolenia oraz rozmowy z czołowymi architektami tego czasu. Nie wiem, czy publikacja doprowadzi do rehabilitacji tej architektury, ale na pewno pozwoli lepiej zrozumieć ten czas.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]