Reklama

Jaka piękna katastrofa

Jaka piękna katastrofa

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Spore ilości wody odkrytej na Księżycu mogą być kiedyś wykorzystane przez przyszłych astronautów. Nie chodzi jedynie o wodę do picia. Woda ta, po rozłożeniu na tlen i wodór mogłaby też stanowić źródło paliwa rakietowego i tlenu potrzebnego do oddychania.
/rys. Jan Bajtlik
1

13 listopada 2009 roku NASA ogłosiła wstępne wyniki najnowszego eksperymentu księżycowego, polegającego na badaniu gruntu na dnie krateru w okolicach południowego bieguna naszego naturalnego satelity. Słowo "eksperyment", zamiast "obserwacje", jest tu jak najbardziej na miejscu. Największe zainteresowanie mediów na całym świecie wywołało przedstawienie niezbitych dowodów na obecność wody na powierzchni Księżyca.

Niegościnne miejsce

Wszystko zaczęło się 18 czerwca tego roku. Rakieta Atlas V wyniosła tego dnia w kosmos sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) i LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite). Po trzech kwadransach sondy się rozdzieliły. Kilka dni później LRO weszła na orbitę okołoksiężycową, na wysokości około 50 km nad powierzchnią Księżyca, a LCROSS na eliptyczną orbitę okołoziemską...

8493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]