Reklama

Porwani za młodu

Porwani za młodu

28.02.2008
Czyta się kilka minut
Aborygeni doczekali się przeprosin od rządu Australii za politykę wykradania ich dzieci przez państwo, przez ONZ uznawaną za ludobójstwo. Czy "przepraszamy oddzieli australijską przeszłość "grubą kreską?
T

Tego dnia, we środę, na placach australijskich miast, na trawniku przed parlamentem, gdzie zebrały się tłumy, a także na galerii dla gości w sali obrad - wszędzie polały się łzy wzruszenia. Premier Kevin Rudd trzykrotnie wypowiedział słowo "przepraszamy": za ból, cierpienie i rany zadane skradzionym pokoleniom rdzennych mieszkańców; za rozbijanie ich rodzin i wspólnot; za poniżenie i upadek narodu i jego kultury.

Kamery pokazały na galerii płaczące aborygeńskie gwiazdy sportu: dwukrotną triumfatorkę Wimbledonu, Evonne Goolagong Cawley i Cathy Freeman, która osiem lat temu zapalała znicz olimpijski w Sydney, by potem zachwycić Australijczyków zwycięstwem w biegu na 400 metrów. Pierwsza w dzieciństwie żyła w strachu przed porwaniem, chowając się pod łóżko, gdy w jej wsi zjawiała się opieka społeczna. Druga stała się symbolem pojednanej rasowo Australii. Ale...

6824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]