Reklama

Porozmawiajmy o mężczyznach

Porozmawiajmy o mężczyznach

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Można tu zobaczyć zarówno prace jednodniowe, jak i takie, które mogłyby się znaleźć w muzeum sztuki nowoczesnej. Nie zawsze jednak chodzi o jednorodność prezentowanych dzieł. Czasem cel wystawy jest zupełnie inny.
Katarzyna Kozyra, "Lords of the Dance", 2002
P

Przyzwyczailiśmy się już, że kobiety dyskutują o tym, czym jest współczesna kobiecość. Coraz częściej słychać opinię, że oto wkraczamy znów w erę matriarchatu. Tymczasem (a może właśnie dlatego) dwie krakowskie kuratorki, Magdalena Ujma i Joanna Zielińska, zaprosiły współczesnych artystów (i artystki) do debaty nad stereotypami męskości obowiązującymi we współczesnej Polsce. Tytuł, zaczerpnięty z piosenki Sabriny, gwiazdki muzyki pop, sugerowałby demaskatorski wobec kultury masowej charakter wystawy. Jest ona jednak o wiele bogatsza w znaczenia.

Wąsy Wałęsy

Na ile żywe są dziś wyobrażenia wojownika, opiekuna, atlety, uwodziciela, a wreszcie - kreatora? Co pozostało z mitu Sarmaty, powstańca, Wałęsy? A z drugiej strony - czy możliwy jest autoironiczny, a więc uzdrawiający obraz mężczyzny: rogacza, pijaka, nieudacznika? Jakie...

6976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]