Popielec 2007

Episkopat ogłosił tegoroczną Środę Popielcową "dniem modlitwy i pokuty całego duchowieństwa polskiego. Jeżeli oceniać inicjatywę wyłącznie w oparciu o lekturę gazet, rzecz zdominowały sprawy arcybiskupów Pae­tza i Wielgusa.

27.02.2007

Czyta się kilka minut

W słowie do wiernych z połowy stycznia biskupi zaapelowali: "niech we wszystkich kościołach naszych diecezji zostaną odprawione nabożeństwa do Miłosiernego Boga o wybaczenie błędów i słabości w przekazywaniu całej Ewangelii". Podkreślili, że jako duchowni są "z ludu wzięci", a całe społeczeństwo "potrzebuje odwrócenia się od zła i pełnego nawrócenia".

Pokutne "nabożeństwo do miłosiernego Boga o wybaczenie błędów i słabości w przekazywaniu Ewangelii" w archikatedrze św. Jana w Warszawie rozpoczęło się procesją z odśpiewaniem litanii do wszystkich świętych. O wstawiennictwo zgromadzeni prosili wielu świętych i błogosławionych polskich, zwłaszcza kapłanów. Uroczyste wniesienie Ewangeliarza miało przypomnieć, że życie w prawdzie jest możliwe tylko dzięki przyjęciu Ewangelii. Odczytano również fragment, w którym Jezus zapowiada zdradę Judasza, Apostołowie popadają w zwątpienie, a Piotr trzy razy zapiera się Mistrza.

W homilii kard. Józef Glemp powiedział: "Gdy myślę o tych ostatnich tygodniach życia abp. Wielgusa, to jest to osobista pokuta nie tylko za własną słabość, ale za tych wszystkich, którzy przez swą słabość nie zdołali wyrwać się z machiny zła". Tak wspominał niedoszły ingres swego następcy: "Szedł z gorącym uczuciem, aby wypełnić zadanie, ale przeszkoda, która stanęła przed nim, rozpoczęła u niego wielki okres pokuty". Prymas podkreślił: "Bp Wielgus nie uczynił żadnego zła, nikogo nie oskarżył, a jednak przeżył dużo cierpień".

Po homilii nastąpił akt pokuty wzorowany na wyznaniu win Kościoła w Bazylice św. Piotra z udziałem Jana Pawła II w marcu 2000 r. Duchowni prosili Boga o wybaczenie w pięciu wezwaniach pokutnych.

Pierwsze: "Przebacz nam wszystkie przejawy niewierności, zaprzeczające wyznawanej wierze i świętej Ewangelii. Wybacz rutynę i zwątpienia, niegodne sprawowanie świętych tajemnic, nieszczerość i grzeszne uwiązania, złamanie złożonych przyrzeczeń. Odnów nas, abyśmy byli pośród ludzi Twoimi prawdziwymi świadkami".

Drugie: "Przebacz nam wszystkie słowa i czyny, którymi zraniliśmy innych, bo podyktowała je pycha, zazdrość, nienawiść albo żądza panowania nad innymi. Wybacz powierzchowne opinie i pochopne sądy. Przyjmij nasze postanowienie krzewienia wiary z łagodnością i miłością, w poszanowaniu każdego człowieka".

Trzecie: "Przebacz nam obojętność na cierpienia i potrzeby ludzi, zaniedbania wobec głodnych, bezdomnych, bezrobotnych, niepotrafiących sobie poradzić w życiu. Daruj nam przejawy pogardy wobec maluczkich oraz pokładanie ufności w bogactwie i władzy. Naucz nas na nowo, jak umywać braciom nogi".

Czwarte: "Przebacz nam zachowania, przez które ludzka godność została znieważona, oraz postawy powodujące zgorszenia i zranienia moralne. Wlej w nas miłość, która nie jest bezwstydna i zawsze współweseli się z prawdą".

W ostatnim wezwaniu księża prosili Boga: "Wybacz zdrady i uwikłania spowodowane strachem, ucieczką przed cierpieniem i trudnymi doświadczeniami, dążeniem do sukcesu, pogonią za korzyściami albo karierą. Daruj nam wszelkie paktowanie ze złem".

Po modlitwie pochylili głowy do posypania popiołem. Następnie rozpoczęła się

adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie duchowni mogli się wyspowiadać. Na koniec odnowili przyrzeczenia kapłańskie w symbolicznym akcie odrodzenia.

"Kościół w Polsce i społeczeństwo w naszym kraju potrzebuje pilnie przebaczenia i pojednania" ? stwierdził kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy w katedrze na Wawelu. Metropolita przypomniał, że w Kościele "nie było i nie ma miejsca na odwet, upokarzanie drugiego człowieka, usuwanie go na margines życia wspólnoty. To nie jest styl Ewangelii". O księżach uwikłanych we współpracę z bezpieką powiedział: "Podajmy im dłoń. Są nadal naszymi braćmi i jest dla nich miejsce we wspólnocie Kościoła".

Abp Józef Michalik przypomniał w katedrze w Przemyślu, że sam przed kilkoma dniami ogłosił zawartość swojej teczki. Zaznaczył, że "najbliżsi, jaką jest rodzina diecezjalna, mają prawo dowiedzieć się prawdy o swoim biskupie". Przyznał, że minione dni były dla niego lekcją "odzierania wewnętrznego i upokorzenia". Jeszcze raz oświadczył, że nie był tajnym i świadomym współpracownikiem bezpieki.

Słowa Psalmu 24. - "Grzechu mojej młodości i mojej niewiedzy nie pamiętaj Panie" ? sparafrazował w katedrze w Pelplinie bp Jan Szlaga: "Mojej niewiedzy, a więc także mówiąc językiem bardziej popularnym, mojej głupoty nie pamiętaj Panie". I dodał: "Dzisiaj może niektórym łatwo powiedzieć, kiedy się wskazuje: o, ten donosił i ten donosił. To wstyd, proszę braci. Tak nie wolno górować nad swoimi braćmi, to jest niegrzeczne, i nieludzkie, i niechrześcijańskie, i nawet niekapłańskie. Wszyscy jesteśmy grzesznikami i nie ma grzechów lepszych i gorszych".

Nabożeństwu pokutnemu w Poznaniu przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Modlono się za "tych, którzy upadli, pokonani przez strach albo chęć zysku ? aby poprzez serdeczny żal i pokutę odzyskali pokój sumienia" oraz za "tych, którzy krzywdzili ludzi, łamiąc ich sumienia i wykorzystując słabości ? aby obdarzeni łaską skruchy, mogli naprawić wyrządzone zło".

Mszę koncelebrował abp Juliusz Paetz. Uklęknął, aby wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu posypał jego głowę popiołem. Potem wymienili znak pokoju.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2007