Reklama

Pomysł na Izrael

Pomysł na Izrael

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Effy pracuje w najpopularniejszej, należącej do wojska stacji radiowej o nieco przydługiej nazwie: "Fale Sił Obronnych Izraela". Trzydziestoparolatek, w radiu zajmuje się kulturą.
P

Przyznaje, że słyszał o rozpoczętej właśnie w Izraelu wielkiej prezentacji polskiej kultury. Nie wie jednak, czy chce przyglądać się jej z bliska. Dlaczego? - Wszyscy wiemy, że Polacy to naród, który najmocniej oprócz Niemców przyczynił się do Holokaustu. Nie czuję do was sympatii - odpowiada.

Opinia Effy’ego nie jest niestety odosobniona. Wśród spotykanych przeze mnie młodych Izraelczyków wiedza o Polsce kończy się często na okresie Zagłady. Dziwią się, gdy słyszą, że to nie Polacy budowali obozy koncentracyjne. Z niedowierzaniem przyjmują, że w Oświęcimiu ginęli nie tylko Żydzi. Współczesna Polska mało ich interesuje; kojarzą ją głównie z uczestnictwem w "Marszu Żywych".

Są jednak wyjątki. Należy do nich Merav Yudilovitch, dziennikarka najpopularniejszego izraelskiego portalu internetowego Ynet. Dobiegająca czterdziestki, uśmiechnięta, jest...

4622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]