Reklama

Pomoc dla rodziny stolarza

Pomoc dla rodziny stolarza

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Społeczną rentę, tj. finansowaną z pieniędzy ofiarowanych przez polskich darczyńców, ma otrzymać rodzina Wasyla Czorneja, 36-letniego Ukraińca, który zmarł, gdy polska menedżerka firmy, w której pracował, nie udzieliła mu pomocy.
HALYNA TERESHCHUK / RADIOSVOBODA.ORG
C

Czornej przebywał w Polsce od czterech miesięcy; pracował nielegalnie na budowie i w zakładzie stolarskim pod Nowym Tomyślem. Z relacji wynika, że zasłabł; przyczyną mogła być praca w upale w oparach farb. Menedżerka nie pozwoliła wezwać pogotowia, wywiozła go do lasu i porzuciła; zwłoki znalazł leśnik. Udało się je zidentyfikować, a policja aresztowała kobietę (grozi jej 5 lat więzienia). Aby Wasyl mógł zostać pochowany w rodzinnej wsi Trójca koło Śniatynia, wioska – w której, jak pisze lokalny portal, w każdym domu ktoś pracuje za granicą – zebrała pieniądze, bo rodziny nie było stać na sprowadzenie zwłok. Śmierć Czorneja odbiła się wielkim echem na Ukrainie, pisały o tym chyba wszystkie ważniejsze media i lokalne portale. Mężczyzna zostawił żonę, córki w wieku 7 i 12 lat oraz 9-letniego syna (na zdjęciu podczas pogrzebu).

Działaczka społeczna Martyna Bogaczyk zaapelowała o zebranie budżetu, z którego będzie możliwe wypłacanie wsparcia dla rodziny Wasyla Czorneja (2 tys. zł miesięcznie) do czasu, aż najmłodsze z dzieci osiągnie pełnoletność. Pod koniec czerwca współorganizator akcji Witold Horowski podał, że zebrana już kwota, przekazana przez kilka tysięcy osób, wystarczy na 7 lat wypłacania takiej społecznej renty. Zbiórkę prowadzi Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina z Poznania (nr konta 37 1090 1854 0000 0001 1451 2044, z dopiskiem „Dla dzieci Wasyla”). ©℗

Czytaj także: Wspólnota z ukraińskim akcentem - Marek Rabij o Ukraińcach w Polsce

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

5 lat? Tylko 5 lat?!
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]