Reklama

Pomarańczowy rewolucjonista

Pomarańczowy rewolucjonista

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Powiedzieć, że w dziejach futbolu był najlepszy, to za mało. Piłka nożna wygląda dziś tak, jak wymyślił ją Johan Cruyff.
Johan Cruyff (1947–2016) w 1968 r. Rys. IMAGO / KICKER / EAST NEWS
N

Nie skończyłem żadnych studiów” – to pierwsze zdanie jego autobiografii. W ustach piłkarza nie brzmi ono, powiedzmy sobie od razu, odkrywczo – w świecie futbolu człowiek z wyższym wykształceniem to rarytas, o którym natychmiast rozpisują się gazety (kilka dni temu trafiłem w „Guardianie” na tekst o niejakim Christianie Burgessie z Portsmouth, który na Teesside University bronił dysertacji na temat wyścigu zbrojeń między marynarkami wojennymi Niemiec i Wielkiej Brytanii przed I wojną światową; jedynym powodem, dla którego dziennikarz wysłuchiwał jego trafnych skądinąd opinii o Donaldzie Trumpie, był fakt, iż mamy do czynienia z piłkarzem po studiach). Z drugiej strony lista dokonań legendarnego Holendra prosiłaby się właściwie o doktoraty honorowe największych uczelni świata.

Piłkarz totalny

Był przecież kimś więcej niż wielką postacią świata futbolu. W...

15480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A Socrates to nie bardziej wyrazisty przykład? Chodzi mi oczywiście o jednego z najlepszych zawodników w historii brazylijskiego futbolu, a przy tym doktora nauk medycznych.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]