Reklama

Poluzowana przepaska Temidy

Poluzowana przepaska Temidy

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Giotto: Cnota sprawiedliwości
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Wszyscy jej łakną, nikt jej nie zaznał, podobno nie ma jej na tym padole...

PROF. EWA ŁĘTOWSKA: - Czy nie ma, tego nie wiem. Wiem natomiast, że kłopot z nią zaczyna się już na poziomie definicji, bo ma ona niejedno imię.

Czy sprawiedliwość znaczy, że każdemu należy się to samo, każdemu według jego zasług, potrzeb czy według tego, co mu przyznaje prawo? Egalitarystyczna teoria sprawiedliwości zakłada równy podział dóbr, ale podział ten nie jest możliwy, bo choć wszyscy mamy podobne żołądki, to nie mamy takich samych głów - by dzielić sprawiedliwie, należy więc przyjąć pewne kryteria.

Jako prawnik sądzę, że istnieje wspólne jądro przywołanych wariantów sprawiedliwości: jednakowe traktowanie każdego człowieka. Bez przywilejów. Sprawiedliwość może być naruszana na różne sposoby - np. przez manipulację...

19832

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]