Reklama

Ładowanie...

Polski Ład. Część trzecia

Polski Ład. Część trzecia

04.07.2022
Czyta się kilka minut
1

1 lipca weszła w życie kolejna zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą rząd nazywał Polskim Ładem – kiedy jeszcze przyznawał się do jej autorstwa. Po sześciu miesiącach od poprzedniej możemy ponownie wybrać formę opodatkowania, kierując się głównie obniżką stawki PIT, która w pierwszym progu podatkowym topnieje z 17 do 12 proc.

Rząd wylicza, kto i ile zyska na trzeciej wersji tej ustawy, ale nie wspomina już o pierwotnym celu uchwalanych zmian, które polski system podatkowy miały uczynić bardziej sprawiedliwym i ulżyć najgorzej zarabiającym. Symbolicznym podsumowaniem farsy, w jaką przerodził się projekt Polskiego Ładu, wydaje się to, że w obecnej wersji przepisy zapewniają oszczędności podatkowe właściwie wszystkim – poza płatnikami, którzy zarabiają tak mało, że i tak są zwolnieni z podatku. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]