Reklama

Północ – Południe

Północ – Południe

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Wielu uchodźców uważa, że Paryż powinien wykorzystać pozytywny obraz, jaki zdobył wśród Malijczyków dzięki swej interwencji. I spełnić rolę arbitra w kryzysie, który gnębi kraj.
F

Francuska interwencja zbrojna ożywiła nadzieje 150 tys. malijskich uchodźców, którzy od początku rebelii na Północy w styczniu 2012 r. uciekli z kraju (drugie tyle wciąż w nim przebywa). W samym tylko obozie w M’Bera w sąsiedniej Mauretanii od początku konfliktu w styczniu 2012 r. zarejestrowano już ponad 64 tys. osób.

– Pomimo wszystkich cierpień mieszkańców północy, decyzję o interwencji podjęto bardzo późno – zauważa Hamadi Ag Mohamed Abba, urzędnik z Timbuktu, uchodźca. Podobnie jak inni, zadaje sobie dwa pytania: jak zapobiec ofiarom wśród cywilów i jak będzie wyglądać północ Mali po wojnie?

DWIE FALE UCHODŹCÓW

Mohamed Ag Malha odpowiada w obozie w M’Bera za koordynację różnych komisji powołanych wśród uchodźców. Jak wielu innych Tuaregów z regionu Timbuktu, w obozie znalazł się już po raz drugi. Podczas tuareskiej rebelii na początku lat...

12772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]