Reklama

Polityka historyczna dla delfinów

Polityka historyczna dla delfinów

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Polityka historyczna zawsze w każdej społeczności jest obecna. Czasem przybiera postać prymitywnej propagandy i manipulacji, czasem jest próbą zmierzenia się ze sprawą tak trudną, jak dla Niemców nazistowska przeszłość czy dla nas prawda o Jedwabnem.
W

W roku 1981 pracujący w Bibliotece Watykańskiej historyk powiedział mi, że papież zlecił mu i jego współpracownikom zbadanie historycznych podstaw klasycznych zarzutów stawianych Kościołowi, jak te dotyczące działalności inkwizycji, wypraw krzyżowych, traktowania w Kościele kobiet itp. Wspomniał też, że byli w Watykanie tacy, którzy zniechęcali go do tej pracy, twierdząc, że nie warto, nawet nie należy rozgrzebywać przykrych spraw z przeszłości. Dziś wiadomo, że Jan Paweł II już wtedy, z dwudziestoletnim wyprzedzeniem, przygotowywał historyczne „oczyszczenie pamięci” Kościoła.

Znakiem owego oczyszczenia była uroczysta liturgia pokutna 12 marca 2000 r. pod przewodnictwem papieża w Bazylice św. Piotra z wyznaniem popełnianych przez ludzi Kościoła win i przeproszeniem Boga za to, że niekiedy w imię wiary i moralności posługiwali się metodami nieewangelicznymi, za grzechy, które „...

4214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Z wielką uwagą przeczytałem ten tekst; mam nadzieje, że ze zrozumieniem. Było by dobrze, gdyby ten tekst dotarł również do prominentnych przedstawicieli obecnej władzy. Jeśli by mieli problemy ze zrozumieniem, gotów jestem pomóc. O pisaniu historii na nowo pamiętają starsi z nas, kiedy w liceum uczono historii z podręczników tłumaczonych z języka rosyjskiego. Teraz uczniowie będą "pobierać nauki" z podręczników zatwierdzonych przez takich znawców, jak nie przymierzając min. Zalewska. Na zakończenie: jeszcze raz dziękuję za ten tekst.

Tekst napisany zrozumiale, prosto, trudno go nie zrozumieć. Jest jeszcze krótki i na tym polega jego moc, nie da się tu nic przekręcić. Jak zwykle u ks. Adama.

...jak w imię "poprawności politycznej", mając zakneblowane usta "denazyfikacją", zapełnia się przestrzeń medialną propagandowym kłamstwem o rzekomej humanitarnej otwartości na drugiego człowieka, szermowanej przez współczesny, pseudo-liberalny mainstream. Właśnie w duchu tej ambiwalentnej prawdy, Niemcy podjęły działania polityczne, które w Europie m.in. stworzyły problem niekontrolowanej emigracji z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Ponieważ problem narodowego socjalizmu (czy w ogóle idei socjalizmu jako postulatu społecznego egalitaryzmu), nie został w Niemczech rzetelnie przerobiony w ogólnospołecznej, otwartej dyskusji, tylko został zagłuszony retoryką "jedynie słusznego neoliberalizmu", stąd m.in takie zaskoczenie politycznego establishmentu rosnącą popularnością "prawicowego ekstremizmu"- np. w Niemczech ruchu AfD, który przez znaczną część tamtejszej społeczności, jest już postrzegana jako jedyny, autentyczny głos ludu. Starajmy się prawdy szukać-nawet gdyby była ona dla nas niewygodna; niż dla własnej, doraźnej wygody, "użyteczną" prawdę tworzyć

Są prawdy których lepiej nie znać, lub takie których nie należy poznawać w nieodpowiednim momencie.

Jeżeli tak, to tylko do czasu(jakiego?), bowiem: "poznacie prawdę,a ona was wyzwoli".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]