Reklama

Polemicznie o Odnowie

Polemicznie o Odnowie

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Z okazji Zesłania Ducha Świętego pojawiły się w „TP” dwa artykuły: „Ten, który przenika wszystko” Piotra Sikory i „Liderzy Ducha” Mariusza Sepioły.
O

Oba są z pewnością cenne i potrzebne, bo zbyt mało pisze się o ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a jeśli się pisze, to zwykle o „niezwykłościach” z nim związanych, ewentualnie o zagrożeniach. Czytając jednak teksty zamieszczone w „Tygodniku”, odniosłam wrażenie, że i obaj autorzy, choć się starali, ulegli w jakimś stopniu tej tendencji. Skoncentrowali się na stronie „charyzmatycznej”, na modlitwach o uzdrowienie, o uwolnienie, na zewnętrznych fenomenach Odnowy, pomijając to, co dużo bardziej istotne, czyli pracę formacyjną, jaka się tam dokonuje (choć dla uzdrowionych i uwolnionych „fenomeny” nie są może bez znaczenia).

Jezus Chrystus, przygotowując apostołów, nauczał i uzdrawiał. Nie można pomijać ani jednego, ani drugiego. Tak samo i pisząc o Odnowie, nie powinno się koncentrować na uzdrowieniach. Odnowa to przede wszystkim Seminarium Odnowy w Duchu św., rodzaj 7-tygodniowych rekolekcji, gdzie głoszony jest podstawowy kerygmat wiary chrześcijańskiej, którego świadomości wśród chodzących do kościoła dojmująco brakuje. Całość oparta na codziennych indywidualnych rozważaniach fragmentów z Pisma Świętego i modlitwie rozprasza fałszywe obrazy Boga, wprowadza w praktyczne życie wiarę opartą na Słowie. Pomaga też otworzyć się pełniej na dary Ducha Świętego i radykalniejsze życie Ewangelią.

Anna Urbańczyk

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]