Reklama

Ładowanie...

Polemicznie o Odnowie

Polemicznie o Odnowie

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Z okazji Zesłania Ducha Świętego pojawiły się w „TP” dwa artykuły: „Ten, który przenika wszystko” Piotra Sikory i „Liderzy Ducha” Mariusza Sepioły.
O

Oba są z pewnością cenne i potrzebne, bo zbyt mało pisze się o ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a jeśli się pisze, to zwykle o „niezwykłościach” z nim związanych, ewentualnie o zagrożeniach. Czytając jednak teksty zamieszczone w „Tygodniku”, odniosłam wrażenie, że i obaj autorzy, choć się starali, ulegli w jakimś stopniu tej tendencji. Skoncentrowali się na stronie „charyzmatycznej”, na modlitwach o uzdrowienie, o uwolnienie, na zewnętrznych fenomenach Odnowy, pomijając to, co dużo bardziej istotne, czyli pracę formacyjną, jaka się tam dokonuje (choć dla uzdrowionych i uwolnionych „fenomeny” nie są może bez znaczenia).

Jezus Chrystus, przygotowując apostołów, nauczał i uzdrawiał. Nie można pomijać ani jednego, ani drugiego. Tak samo i pisząc o Odnowie, nie powinno się koncentrować na uzdrowieniach. Odnowa to przede wszystkim Seminarium Odnowy w Duchu św., rodzaj 7-tygodniowych rekolekcji, gdzie głoszony jest podstawowy kerygmat wiary chrześcijańskiej, którego świadomości wśród chodzących do kościoła dojmująco brakuje. Całość oparta na codziennych indywidualnych rozważaniach fragmentów z Pisma Świętego i modlitwie rozprasza fałszywe obrazy Boga, wprowadza w praktyczne życie wiarę opartą na Słowie. Pomaga też otworzyć się pełniej na dary Ducha Świętego i radykalniejsze życie Ewangelią.

Anna Urbańczyk

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]