Reklama

Ładowanie...

Polak samowystarczalny

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Polska kultura, chłopska i szlachecka, nie miała kiedy wytworzyć etosu mieszczańskiego, w którym wiara w samodzielnie osiągany sukces zajmowała kluczowe miejsce. Dziś, zamiast tego etosu, przyswoiliśmy sobie z niego tylko legitymizację egoizmu.
-

---ramka 328429|prawo|1---Obyczaje nie zmieniają się w ciągu piętnastu lat. Nasze powszednie rytuały - zabiegi higieniczne, pory posiłków, godziny snu, formy okazywania szacunku i sposoby wyrażania uczuć - wszystko to są zjawiska z obszaru - jak to nazywają historycy - “długiego trwania", odporne na wpływ doraźnych wydarzeń, nawet rewolucyjnych. W zachowaniach codziennych, w nieformalnych relacjach między ludźmi zmiany zachodzą stopniowo, najczęściej niezauważalnie i na pewno nie dotyczą od razu wszystkich.

Ale z drugiej strony wiele zmian polskich obyczajów, jakie dokonały się w ciągu ostatnich lat, dostrzegamy gołym okiem. Nie trzeba do tego żadnych badań. Moi studenci angażują się jako wolontariusze, zawczasu przestraszeni, że po dyplomie nie znajdą pracy. W domu naprzeciwko zalęgła się agencja towarzyska; widzę, jak dziewczyny palą papierosy na balkonie....

21796

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]