Reklama

Polak, czyli obcy

Polak, czyli obcy

11.10.2015
Czyta się kilka minut
Film Gajewskiego pokazuje, że problem z asymilacją dotyczy nie tylko uciekinierów z rejonów odległych, niespokojnych i odmiennych kulturowo.
Bartłomiej Topa i Barbara Kubiak w filmie „Obce niebo” Fot. Monika Lanczewska / MATERIAŁY DYSTRYBUTORA
K

Kino potrafi, czasem w sposób niezamierzony, dopisać rzeczywistości ironiczny kontrapunkt. Tak jest właśnie z filmem „Obce niebo”, który doskonale trafia w czas, wpisując się w powszechne u nas i w dużej mierze uzasadnione niepokoje związane z napływem „obcych”.

Tyle że film Dariusza Gajewskiego zmusza do odwrócenia dominującej perspektywy: wchodzimy w buty nie tyle podejrzliwych gospodarzy, ile kłopotliwych gości. W tym przypadku – polskich imigrantów ekonomicznych, którzy szukając dobrobytu w Szwecji, padają ofiarą tamtejszego kodeksu rodzinnego.

Asymilacja – to słowo w ostatnich miesiącach się u nas przez wszystkie możliwe przypadki. Film Gajewskiego pokazuje, że problem z asymilacją dotyczy niekoniecznie uciekinierów z rejonów odległych, niespokojnych i odmiennych kulturowo. W „Obcym niebie” zwyczajna polska rodzina okazuje się nieprzystosowana do obowiązujących w...

4950

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]