Reklama

Pókiśmy nieślepi

Pókiśmy nieślepi

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Jerzy Pilch, pisarz: Odwrócił Pan oblicze swoje ode mnie? Za prosto by to było... Jak się wiedzie, to P.B. okej, a jak się sypie – nie okej?... Lekcja pokory? Prędzej. Może być długi kurs pokory, nie mam już jakichś ekstatycznych oczekiwań.
Fot. Stefan Maszewski / Reporter
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Kiedy porzucił Pan pióro dla komputera? JERZY PILCH: Gdy znalazłem się w redakcji „Polityki”, 12 lat temu, Jerzy Baczyński dał mi służbowego laptopa. Dał też nauczycielkę, która skutecznie mobilizowała do nauki. Jaka jest różnica między pisaniem piórem a na laptopie? Mała, laptop jest bliski pióru. Maszyna oddziela od pisania, zwalnia. Laptop jest prawie tak szybki jak pióro. Szybszy. Pióro bywa wolniejsze, gdy jednak masz wyłączony laptop, a wieczorem zdanie do łba przyjdzie, to zanim sprzęt uruchomisz, szybciej w zeszycie zapiszesz. Dlatego potrzebne mi są te zeszyty. Czekają na ponowne użycie wraz z całym zestawem ołówków i trzema pelikanami, które właśnie napełniłem, bo całkiem już wyschły. Ponownie? W listopadzie ubiegłego roku zrobiłem ostatni wpis do „Dziennika”. Od tego momentu, w sensie ścisłym, nie napisałem nic...

17334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]