Reklama

Poeta samotności

Poeta samotności

31.07.2007
Czyta się kilka minut
Jego nazwisko nie jest powszechnie znane, ale wśród krytyków 49-letni Tsai Ming-liang uchodzi za jednego zmistrzów współczesnego kina. Ma Złotego Lwa za "Vive l'amour (1994) oraz dwa Srebrne Niedźwiedzie - za "Rzekę (1997) i"Kapryśną chmurę (2005). W2003r. wrankingu 40 najlepszych współczesnych reżyserów świata, ogłoszonym przez brytyjski "Guardian, zajął 18miejsce.
K

Kino Tsai Ming-lianga nie wpisuje się w popularne nurty masowej kultury. Jego bolesne, przygnębiające filmy są trudne w odbiorze, mają powolny rytm, niemal nie operują dialogiem. Z rzadka padające z ekranu chaotyczne słowa tylko potęgują poczucie izolacji bohaterów. Długie, przeciągające się ujęcia pustych korytarzy, nieruchomych ludzi i powtarzających się błahych czynności są zaprzeczeniem wszystkiego, co można wyczytać w podręcznikach dla studentów I roku reżyserii. Ale właśnie w prozaicznych działaniach i w klaustrofobicznych, zamkniętych przestrzeniach artysta ten potrafi odnaleźć metafizykę, dostrzec odbicie naszej egzystencji, dotknąć tego, co niewyrażalne. Od blisko 20 lat opowiada o nieumiejętności nawiązania jakiegokolwiek kontaktu i powierzchowności związków międzyludzkich. Jego kino, przedstawiające ludzi niespełnionych, oszukanych przez świat, przeraźliwie...

7002

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]