Reklama

Ładowanie...

Podzielona pamięć Europy

27.04.2007
Czyta się kilka minut
Niemal dokładnie dwa lata temu Parlament Europejski nie chciał uczcić minutą ciszy ofiar Katynia, a równocześnie uczcił pamięć ofiar zamachu terrorystycznego w Hiszpanii w 2004 r. Wkrótce potem eurodeputowanych podzielił projekt rezolucji potępiającej systemy totalitarne: ci z krajów leżących po wschodniej stronie "żelaznej kurtyny" chcieli, by w dokumencie padło słowo "komunizm", większość posłów z Zachodu uważała, że należy użyć określenia "stalinizm", co dla pierwszych było (i słusznie) nie do przyjęcia.
"

"Może Parlament Europejski mógł sobie zafundować mały zespół doradców z dobrą znajomością historii i kultury nowych krajów Unii" - komentował te spory Janusz Reiter ("TP" nr 12/05). Jego tekst można by przedrukować po tym, jak w minionym tygodniu unijnych ministrów sprawiedliwości podzielił projekt porozumienia, które ma przewidywać ustanowienie w prawie poszczególnych krajów tzw. minimalnych kar za podżeganie do nienawiści na tle rasowym czy religijnym i za negowanie zbrodni przeciw ludzkości. Zostawmy na boku pytanie, czy w ogóle należy karać za "kłamstwa historyczne" - skoro Unia już zajęła się tym tematem, powstaje pytanie: dlaczego porozumienie ma obejmować negowanie zbrodni Holokaustu czy b. Jugosławii, a nie zbrodni komunizmu? Dlaczego, mówiąc inaczej, ministrowie sprawiedliwości Unii postanowili na drodze urzędowej podzielić ofiary XX-wiecznych zbrodni na "lepsze" (...

1528

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]