Ostatnia podróż Davida Irvinga

Ostatnia podróż Davida Irvinga

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Brytyjski pisarz i historyk David Irving spędzi trzy lata w austriackim więzieniu. Sąd w Wiedniu skazał go za negowanie Holokaustu i zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim. Przez niektórych zwany "papieżem negacjonistów, Irving od dawna budzi kontrowersje. Nie mniej kontrowersyjny jest jednak sam wyrok.
David Irving z Albertem Speerem, ministrem ds zbrojeń w III Rzeszy, rok 1979
E

Europa, która nie otrząsnęła się jeszcze po sporze o karykatury Mahometa, w ubiegłym tygodniu ponownie została zmuszona do zajęcia się jednym z najbardziej fundamentalnych praw naszej cywilizacji: prawem do wolności słowa i poglądów.

Choć nikt nie kwestionuje tego, że opinie wygłaszane przez brytyjskiego historyka nieraz urągają faktom, to wielu zadaje sobie pytanie, czy należy za nie karać?

A jeśli, to czy są to słowa, za które powinno się iść do więzienia? Ale dlaczego jedne słowa mają podlegać karze, a inne, na przykład negowanie zbrodni komunizmu, nie? I czy interpretacja historii - jakkolwiek byłaby głupia, naiwna albo kłamliwa - w ogóle powinna być karalna? Czy nie prowadzi to do ograniczenia swobody badań naukowych?

Czyli: czy nie tworzy się prawnych granic tam, gdzie nie powinno ich być?

Fałszerz...

9876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]