Reklama

Podglądać Boga przy czytaniu

Podglądać Boga przy czytaniu

03.06.2008
Czyta się kilka minut
Był pełen radości życia, bo życie było dla niego radością: tak Stefan Borsukiewicz, poeta z wojennego pokolenia, zapisał się w pamięci jemu współczesnych.
Borsukiewicz w Szkocji, w roku 1941 lub 1942 (nazwiska dziewczyny nie udało się ustalić) /fot. archiwum Gerarda Sowińskiego
N

Niektórzy mówią, że jego wiersze są jak olśnienie. Wydobyte z niebytu, po ponad półwieczu czytają je wnukowie tamtego pokolenia. Przy poznańskim "Marcinku", czyli I LO im. Karola Marcinkowskiego, gdzie się uczył, odsłonięto niedawno poświęconą mu tablicę. "Będziemy się spieszyć, by zdążyć / trzeba nam lata dopędzić / dognać jesienie" - obiecuje na niej fragmentem swego wiersza Stefan Borsukiewicz.

"Trzeba nam lata dopędzić" - od jego urodzin w kwietniu minęło 90 lat, od matury w "Marcinku" - 60. Od śmierci minie w sierpniu lat 66.

"Zawód: dziennikarz"

- Spotkaliśmy się dwa lata przed maturą i przesiedzieliśmy je w jednej ławce - wspomina Stanisław Krzyżaniak, poeta, dziś mieszkający na Śląsku. - Stef był koleżeński, lubiany, z poczuciem humoru. Mieliśmy o czym rozmawiać, obu nas interesowała literatura. Tyle...

8009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]