Reklama

Słowiańskie puzzle

Słowiańskie puzzle

27.02.2008
Czyta się kilka minut
Najstarsze grodzisko wczesnośredniowieczne na ziemiach polskich wzniesiono w wielkopolskim Łeknie w VII wieku - to ostatnio największa sensacja archeologiczna w Polsce.
Łekneński krajobraz z rotundą w tle / rys. Tomasz Siwiński
D

Dwa grody: plemienny z VII w. oraz wczesnopiastowski. Cztery obiekty sakralne, wznoszone kolejno na fundamentach poprzednich budowli w tym samym miejscu, w tym jedna z pierwszych rotund na polskich ziemiach. I najstarsze opactwo cysterskie w Polsce. Przestrzeń sakralna istniejąca od początku wprowadzenia chrześcijaństwa aż po współczesne czasy.

Niewiele jest w Polsce miejsc o takiej ciągłości historycznej i w dodatku dokładnie przebadanych archeologicznie jak niewielkie Łekno koło Wągrowca w Wielkopolsce.

Zaprosił ich Zbylut

Gdy w 1982 r. archeolodzy z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczynali tu badania, wiedzieli tylko tyle, ile można było wyczytać z zachowanych źródeł historycznych. A więc, że od fundacji niejakiego Zbyluta w 1153 r. aż do końca XIV w. (tj. do czasu...

7198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]