Reklama

Ładowanie...

Słowiańskie puzzle

27.02.2008
Czyta się kilka minut
Najstarsze grodzisko wczesnośredniowieczne na ziemiach polskich wzniesiono w wielkopolskim Łeknie w VII wieku - to ostatnio największa sensacja archeologiczna w Polsce.
Łekneński krajobraz z rotundą w tle / rys. Tomasz Siwiński
D

Dwa grody: plemienny z VII w. oraz wczesnopiastowski. Cztery obiekty sakralne, wznoszone kolejno na fundamentach poprzednich budowli w tym samym miejscu, w tym jedna z pierwszych rotund na polskich ziemiach. I najstarsze opactwo cysterskie w Polsce. Przestrzeń sakralna istniejąca od początku wprowadzenia chrześcijaństwa aż po współczesne czasy.

Niewiele jest w Polsce miejsc o takiej ciągłości historycznej i w dodatku dokładnie przebadanych archeologicznie jak niewielkie Łekno koło Wągrowca w Wielkopolsce.

Zaprosił ich Zbylut

Gdy w 1982 r. archeolodzy z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczynali tu badania, wiedzieli tylko tyle, ile można było wyczytać z zachowanych źródeł historycznych. A więc, że od fundacji niejakiego Zbyluta w 1153 r. aż do końca XIV w. (tj. do czasu...

7198

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]