Reklama

Ładowanie...

Pod tuszem z pomyj

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Nie tylko my w Polsce mamy zmartwienia, troski i kłopoty. Niemcy, niegdyś lokomotywa ekonomiczna Europy, znajdują się w tarapatach. Reformy polegające na dosyć poważnym obcięciu szeroko rozumianych świadczeń socjalnych uderzą w ponad dwa miliony obywateli, a korzyści nie będzie widać przed rokiem 2006. Obserwatorzy, nie tylko niemieccy, twierdzą jednak, że takie reformy są konieczne, ponieważ państwo wypłaca dziś więcej, niż wynoszą jego dochody, a w przedostatnim kwartale nastąpił zdumiewający spadek wpływów z podatków. Trudno się jednak dziwić, że kiedy kanclerz Schröder przyjechał na otwarcie nowego dworca kolejowego w Brandenburgii, został obrzucony jajkami.
W

W Stanach Zjednoczonych trwa dalej wojna błotna pomiędzy Kerrym a Bushem. Wspominałem już, że stanęły naprzeciw siebie dwa obozy weteranów: jedni twierdzą, że Kerry jest oszustem, żadnych ran w Wietnamie nie odniósł, odznaczenia wyłudził i nie ma zdolności przywódczych, drudzy utrzymują, że osiągnięcia jego były znaczne, a odznaczenia mu się należały. Weterani, którzy wystąpili za Bushem, wprowadzili do telewizji amerykańskiej za kilkaset tysięcy dolarów rodzaj spotów wymierzonych w Kerry’ego. Urzędujący prezydent oświadczył wprawdzie, że życzyłby sobie zdjęcia tych spotów z anteny, długo jednak nie próbował bronić naruszonej czci wojennej przeciwnika, więc Kerry nazwał go hipokrytą. Jednym słowem, kampania nie zapowiada się ładnie: dopiero koniec sierpnia, a już obie strony używają grubych słów i pomówień.

W tymże numerze “Heralda" sąsiadują dwa artykuły:...

5995

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]