Reklama

Po naszej stronie

Po naszej stronie

22.05.2005
Czyta się kilka minut
W ciekawym artykule Andrzeja Łukowskiego “Stalin, Susanin, Frankenstein" (dodatek “Wojna i pamięć 1945-2005", “TP" nr 19/05) pojawiła się nieścisłość. Autor opisuje gminę Wolsztyn jako “niegdyś niemiecką" i “przyznaną nam przez Stalina". Tymczasem powiat wolsztyński, stanowiący historyczną część Wielkopolski zachodniej, znajdował się w granicach Rzeczypospolitej zarówno przed rozbiorami, jak i w latach 1920-39. Międzywojenna granica polsko-niemiecka przebiegała dopiero 16 kilometrów na zachód, za miasteczkiem Kopanica (przedrozbiorowe granice Wielkopolski były jeszcze szersze, bo obejmowały przyznane Traktatem Wersalskim Niemcom miasto Kargowa, czyli Unrugowo/Unruhstadt). Pomyłka wyniknęła zapewne z niemiecko brzmiącej nazwy miasta (spolszczone Wollstein), jak jego związków z niemieckim noblistą Robertem Kochem. Wolsztyn był “od zawsze" w dużej części zamieszkany przez Niemców, tym niemniej jego przynależność państwowa, poza okresem rozbiorów, pozostawała niezmiennie polska. Potwierdza to zresztą mimowolnie sam autor, słusznie pisząc o Wolsztynie, jako o mieście “schludnym i pielęgnującym tradycje". To zwyczajowa charakterystyka miasta wielkopolskiego. Dla większości miasteczek tzw. Ziem Odzyskanych, często całkowicie oderwanych od korzeni, takie określenia jeszcze długo pozostaną nieadekwatne.
W

WOJCIECH WAGNER (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]