Reklama

Po drugiej stronie muru

Po drugiej stronie muru

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Jerzy Ficowski długo nosił w sobie ból ubezwłasnowolnionego widza. Dziesiątki lat upłynęły mu na poszukiwaniu języka i formy, które dałyby wyraz uczuciom czasu Zagłady.
-

---ramka 337959|prawo|1---W wierszach z cyklu “Odczytanie popiołów", o których pisać trudno - tak są nagie, esencjonalne, milczące - silnie obecny jest ślad doświadczeń poety. One też interesują mnie najbardziej - szereg faktów początek biorących w młodzieńczym współodczuciu cierpienia innych, które niepostrzeżenie staje się zobowiązaniem na całe życie.

Jak rodził się poeta w czasie, kiedy poezji przepowiadano niemożliwość? Jaką przebył drogę od chwili, gdy pewnego dnia na ulicy Smolnej dostrzegł małą Rajzlę, wtuloną w kąt między budkę z papierosami a mur kamienicy, dygoczącą z zimna?

Pierwsze próby

Pierwszy wiersz poświęcony tragedii Żydów powstał jeszcze za okupacji i zachował się w archiwum autora. Sam mówi o nim: “wiersz niedobry, ale wynikający z jakiejś potrzeby i z jakiejś niemożności, z nie pogodzenia...

20335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]