Reklama

Po drugiej stronie muru

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Jerzy Ficowski długo nosił w sobie ból ubezwłasnowolnionego widza. Dziesiątki lat upłynęły mu na poszukiwaniu języka i formy, które dałyby wyraz uczuciom czasu Zagłady.
-

---ramka 337959|prawo|1---W wierszach z cyklu “Odczytanie popiołów", o których pisać trudno - tak są nagie, esencjonalne, milczące - silnie obecny jest ślad doświadczeń poety. One też interesują mnie najbardziej - szereg faktów początek biorących w młodzieńczym współodczuciu cierpienia innych, które niepostrzeżenie staje się zobowiązaniem na całe życie.

Jak rodził się poeta w czasie, kiedy poezji przepowiadano niemożliwość? Jaką przebył drogę od chwili, gdy pewnego dnia na ulicy Smolnej dostrzegł małą Rajzlę, wtuloną w kąt między budkę z papierosami a mur kamienicy, dygoczącą z zimna?

Pierwsze próby

Pierwszy wiersz poświęcony tragedii Żydów powstał jeszcze za okupacji i zachował się w archiwum autora. Sam mówi o nim: “wiersz niedobry, ale wynikający z jakiejś potrzeby i z jakiejś niemożności, z nie pogodzenia...

20335

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]