Reklama

Plastikowy konserwatyzm

Plastikowy konserwatyzm

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Nie poddajemy krytycznej ocenie własnej tożsamości. Powiadamy sobie: tacy jesteśmy i nie mamy zamiaru się zmienić.
Konserwatywny jak Polak / rys. Mateusz Kaniewski
P

Polski syndrom konserwatyzmu wyznaczają trzy kręgi. Pierwszym jest naród. Drugim - Kościół. Trzecim - "nasze" obyczaje i nawyki.

Pierwszy oznacza, że czujemy się Polakami. Uważamy, że każdy w swej tożsamości, zwyczajach, kuchni, języku został - na dobre i na złe - przez swój naród ukształtowany. Jesteśmy dumni ze swej historii. Podkreślamy jej niepowtarzalność. Dostrzegamy nasze zbiorowe tragedie. Nie lubimy swoich wrogów i nieufnie podchodzimy do obcych. Przeżywamy mecze sportowe drużyn narodowych i poruszają nas wiadomości o Polakach dużo bardziej niż nawet najbardziej sensacyjne wiadomości ze świata. Akceptujemy się jako Polacy i oczekujemy tego również od rodaków.

Wierzymy, że Polska istniała i istnieje w katolickiej wierze. Uważamy się za ludzi wierzących, pragnących ową wiarę i rytuały przechować i przekazywać dalszym pokoleniom. Od...

14270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]