Reklama

Plagi Afganistanu

Plagi Afganistanu

27.07.2020
Czyta się kilka minut
J

Już 90 proc. Afgańczyków żyje poniżej progu ubóstwa, czyli za mniej niż dwa dolary dziennie – ogłosił prezydent kraju Aszraf Ghani. W ciągu niecałej dekady liczba mieszkańców dotkniętych skrajną biedą wzrosła ponad dwukrotnie.

Obecna recesja w Afganistanie jest spowodowana koronawirusem. Mimo ograniczonej dostępności testów, w tym 33-milionowym kraju odnotowano 36 tys. przypadków zachorowań. Ponad 1200 osób zmarło. Po zamknięciu miast władze spodziewają się spadku wpływów do budżetu o jedną trzecią. Według Banku Światowego afgańska gospodarka skurczy się o ­5,5-7,4 proc. W ub. roku kraj cieszył się wzrostem PKB o 2,9 proc.

Epidemia zbiegła się też w czasie z apogeum kryzysu politycznego. Przez chwilę kraj miał dwóch prezydentów. Natomiast pomoc zagraniczna, od której Afganistan jest uzależniony, zostanie prawdopodobnie ograniczona z powodu problemów gospodarczych na świecie. Do tego maleją szanse na kontynuację procesu pokojowego, rozpoczętego przez podpisanie w lutym porozumienia między talibami a USA. Według „New York Timesa” tylko między 17 a 23 lipca zginęło 254 członków sił prorządowych i 83 cywilów. Nad Afganistanem spotykają się więc dwie odwieczne plagi kraju: wojna i nędza. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]