Reklama

Ładowanie...

Pisz pan na radiokomitet

19.08.2013
Czyta się kilka minut
„Polacy nie popierają tej agresji” – pisali w 1968 r. autorzy listów do Polskiego Radia i Telewizji. Takich listów napłynęło kilkadziesiąt: dziś to niezwykłe świadectwo opinii Polaków o inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Praga 1968 r. Fot. GOESS / SIPA / EAST NEWS
2

21 sierpnia 1968 r. wojska Układu Warszawskiego – w tym Ludowe Wojsko Polskie – wkroczyły „z bratnią pomocą” do Czechosłowacji, rzekomo na zaproszenie miejscowych komunistów. W ten sposób zakończono własną drogę naszego południowego sąsiada do socjalizmu.
LUDZIE LISTY PISZĄ...
Co myśleli o tym Polacy? Z raportów Służby Bezpieczeństwa można by sądzić, że polskie społeczeństwo poparło tę agresję. Ale to obraz nieprawdziwy. Polacy zdawali sobie sprawę, że za otwarte wyrażanie poglądów mogą zostać poddani represjom. Dokumenty SB taką tezę potwierdzają: zawierają szereg informacji o reakcjach na wszelkiego rodzaju „wrogie wypowiedzi”. Najczęściej – o ile oczywiście informacje o nich dotarły do esbeków – wszystko kończyło się „tylko” na rozmowach ostrzegawczych. Ale w niektórych przypadkach zagrożenie było większe: utrata pracy, postawienie przed kolegium czy...

9078

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]