Reklama

Pisz pan na radiokomitet

Pisz pan na radiokomitet

19.08.2013
Czyta się kilka minut
„Polacy nie popierają tej agresji” – pisali w 1968 r. autorzy listów do Polskiego Radia i Telewizji. Takich listów napłynęło kilkadziesiąt: dziś to niezwykłe świadectwo opinii Polaków o inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Praga 1968 r. Fot. GOESS / SIPA / EAST NEWS
2

21 sierpnia 1968 r. wojska Układu Warszawskiego – w tym Ludowe Wojsko Polskie – wkroczyły „z bratnią pomocą” do Czechosłowacji, rzekomo na zaproszenie miejscowych komunistów. W ten sposób zakończono własną drogę naszego południowego sąsiada do socjalizmu.
LUDZIE LISTY PISZĄ...
Co myśleli o tym Polacy? Z raportów Służby Bezpieczeństwa można by sądzić, że polskie społeczeństwo poparło tę agresję. Ale to obraz nieprawdziwy. Polacy zdawali sobie sprawę, że za otwarte wyrażanie poglądów mogą zostać poddani represjom. Dokumenty SB taką tezę potwierdzają: zawierają szereg informacji o reakcjach na wszelkiego rodzaju „wrogie wypowiedzi”. Najczęściej – o ile oczywiście informacje o nich dotarły do esbeków – wszystko kończyło się „tylko” na rozmowach ostrzegawczych. Ale w niektórych przypadkach zagrożenie było większe: utrata pracy, postawienie przed kolegium czy...

9078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]