Reklama

W obronie Praskiej Wiosny

W obronie Praskiej Wiosny

31.08.2003
Czyta się kilka minut
Podczas interwencji w Czechosłowacji nie doszło do walk zbrojnych. Opór społeczny trwał jednak zaskakująco długo i przyniósł więcej ofiar niż wszystkie protesty w PRL - począwszy od Czerwca ’56 po stan wojenny. Zdławienie oporu Czechów i Słowaków oraz “normalizacja" przyniosły załamanie nastrojów społecznych. Dlatego Czechosłowacja była jednym z ostatnich państw Europy Środkowej, w którym upadł komunizm.
C

Czechosłowackie przemiany z wiosny 1968 r. nie były typowym kryzysem systemu komunistycznego. Reformy wprowadzano “odgórnie", a nie w wyniku presji społecznej. Dopiero wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego wywołało niezwykłą aktywizację społeczeństwa, które stawiło powszechny opór interwentom. Przybrał on bezprecedensowe rozmiary. W pierwszych tygodniach objął nie tylko prawie całe społeczeństwo, ale także większość struktur państwowych, a nawet aparatu partyjnego. Opór był tak silny, że nie powiodła się zamierzona próba narzucenia nowych władz partyjnych i państwowych, zaś “normalizacja" sytuacji trwała długo ponad rok.

Interwencja wojsk pięciu państw Układu Warszawskiego (Bułgaria, NRD, Polska, Węgry i ZSRR) rozpoczęła się późnym wieczorem 20 VIII 1968 r., gdy w Pradze zaczęły lądować sowieckie jednostki powietrzno-desantowe. Ich zadaniem było opanowanie...

13809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]