Reklama

Ładowanie...

Pilch sam o sobie

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Chłopiec w okularach na okładkowym zdjęciu nie ma radosnej miny. Wczytuje się w trzymaną oburącz gazetę z powagą, a nawet pewną zaciekłością. Książka, choć mnóstwo w niej anegdot, też nie jest nazbyt wesoła.
W

Wiosną ma się ukazać biografia Jerzego Pilcha autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej. Powstawała przy współpracy bohatera, który zapowiedział, że nie zamierza ingerować w ostateczny kształt książki. Wykonał jednak manewr uprzedzający, jakby dając do zrozumienia, że to jednak on rozdaje karty. Bo tom rozmów z Eweliną Pietrowiak – reżyserką teatralną i operową, rocznik 1977, a więc młodszą od Pilcha o ćwierć wieku – prowadzonych od marca do sierpnia 2015 r. jest w istocie autobiografią pisarza, tyle że niepełną, dygresyjną i nietrzymającą się chronologii.

Ewelina Pietrowiak, choć bywa dociekliwa, pozostaje nieco w cieniu, czasem to jej rozmówca przejmuje inicjatywę. Kiedy mowa o stanach depresyjnych, Pilch dopowiada: „Taktownie tego unikasz, ale możemy wziąć z grubej rury i spytać, czy mam na przykład myśli samobójcze. W jakimś sensie oczywiście tak. Z jednej strony nie ma dnia,...

2876

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]