Reklama

Pilch inny, Pilch ten sam

Pilch inny, Pilch ten sam

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Autor „Pod Mocnym Aniołem” i młodsza od niego o ćwierć wieku reżyserka powracają po roku do przerwanej rozmowy. Rezultatem jest książka, która zapewne niejednego zaskoczy.
Fot. Andrzej Georgiew dla „TP”
Z

Zaczyna się chaotycznie: jest o świeczniku babki Czyżowej, o „Dziadach” Swinarskiego i „Dziadach” jako takich, o patriotyzmie Ślązaka z Wisły i współczesnym znużeniu wolnością, o pisarzach i polityce („Pisarz z całą pewnością nie powinien angażować się w poglądy prawicowe. Poglądy prawicowe szkodzą literaturze”), o Robercie Biedroniu (dobrze) i bandytach stadionowych (źle), o śmierci (z dystansem) i kotach jako zwierzętach dotykowych (z uczuciem). Potem jednak rozmowa zaczyna się układać wedle wyrazistych linii: część pierwsza raczej o życiu, część druga – o literaturze.

O życiu – czyli nie tylko o nieopowiedzianych poprzednio epizodach biografii, ale też o duchu ewangelickiej religijności, o doświadczeniach muzycznych (są nawet teksty wiślańskich kolęd, które Pilch odśpiewuje rozmówczyni!), plastycznych i filmowych. Spacer po mieszkaniu tropem zdjęć, grafik i obrazów...

2854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]