Reklama

Pigułka Achillesa

Pigułka Achillesa

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Przekonanie, że każda wypowiedź Magisterium domaga się takiego samego rodzaju "szczerego przylgnięcia" ze strony wiernych, zrodziło już wiele złych owoców.
P

Po artykule "Milcząca schizma", rozpoczynającym na łamach "TP" debatę wokół encykliki "Humanae vitae", polemizowali ze mną publicyści, którzy teologią parają się najwyżej hobbystycznie. Na ich tle tekst ks. prof. Jana D. Szczurka "Milcząca schizma - tylko czyja?" ("TP" nr 40/08) ma inny ciężar gatunkowy. Mój oponent uważa, że popełniłem szereg poważnych błędów teologicznych i logicznych, a "Tygodnik" krytykuje za zdradę etosu katolickiego pisma.

Herezja

Połowę tekstu ks. Szczurek poświęcił na udowadnianie, że podział w Kościele, ujawniony po publikacji encykliki Pawła VI, zaklasyfikować trzeba jako herezję, a nie schizmę. To pierwszy poważny błąd jego argumentacji.

Na świecie, zdaniem jednego z najbardziej cenionych badaczy przemian katolicyzmu, ks. Andrew Greeleya, nie ma obecnie ani jednego kraju, w ...

7754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]