Reklama

Postój udręczonych ojców

Postój udręczonych ojców

z Zurychu i Berna
15.04.2019
Czyta się kilka minut
Przemoc domowa nie jest przypisana do jednej płci: w Szwajcarii co piąta ofiara agresji w związku to mężczyzna. Przełamywanie tabu to element szerokiej debaty o równouprawnieniu.
SEAN GALLUP / GETTY IMAGES
O

Oliver Hunziker ma 54 lata i jest informatykiem w niewielkiej firmie elektrotechnicznej w Zurychu. W niemieckojęzycznej części Szwajcarii znany jest jako polityk i działacz na rzecz praw ojców. Od 10 lat pomaga też mężczyznom- -ofiarom przemocy domowej.

W jego przypadku wszystko zaczęło się od rozwodu. Hunziker: – Ponieważ zajmowałem się dziećmi o wiele częściej niż żona, myślałem, że będzie dla nich lepiej, jeśli po rozwodzie zostaną ze mną, w naszym, do tej pory wspólnym mieszkaniu. O to wnioskowałem podczas rozprawy przed sądem rodzinnym. Tymczasem dostałem trzy dni na opuszczenie mieszkania. Wtedy pojawił się sprzeciw: o nie, tak po prostu nie może być.

Problem ciągle wstydliwy

Wszelkie formy agresji, do których dochodzi w rodzinie, są w Szwajcarii od 2004 r. przestępstwem ściganym z urzędu. Ponadto w 2018 r. kraj ratyfikował Konwencję Rady Europy ze...

16314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]