Reklama

Ładowanie...

Pieśni wolnych ludzi

12.12.2016
Czyta się kilka minut
Przez ostatnie pół wieku śpiewała głównie w kuchni, a dziś objeżdża kraj, występując z czołowym polskim gitarzystą.
Raphael Rogiński i Genowefa Lenarcik, czyli Żywizna Fot. Materiały prasowe
Ż

Żywizna, czyli Genowefa Lenarcik i Raphael Rogiński, składa hołd egzotycznej kurpiowskiej kulturze. Właśnie ukazała się ich debiutancka płyta.

Kilka lat temu gitarzysta Raphael Rogiński wybrał się na Kurpiowszczyznę. Spacerował w wysokich trawach nad Narwią, wędrował po puszczy, zaglądał do dziwnie porozrzucanych wsi. W samochodzie słuchał pieśni Stanisława Brzozowego, wielkiego śpiewaka z okolicznej Krobi. Były inne niż wszystko, co znał. Tak jak Kurpiowszczyzna – topograficznie nieodległa od stolicy, a przecież egzotyczna, tajemnicza.

W podobnym czasie do gminy Kadzidło zjeżdżali również miłośnicy kultury wiejskiej z Lublina. Reprezentujący fundację Muzyka Kresów zapaleńcy poszukiwali potomków Brzozowego. Rozglądali się po całych Kurpiach, ale śladów po jego córkach i synach nie znaleźli.

...
11364

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]