Reklama

Pieśni wolnych ludzi

Pieśni wolnych ludzi

12.12.2016
Czyta się kilka minut
Przez ostatnie pół wieku śpiewała głównie w kuchni, a dziś objeżdża kraj, występując z czołowym polskim gitarzystą.
Raphael Rogiński i Genowefa Lenarcik, czyli Żywizna Fot. Materiały prasowe
Ż

Żywizna, czyli Genowefa Lenarcik i Raphael Rogiński, składa hołd egzotycznej kurpiowskiej kulturze. Właśnie ukazała się ich debiutancka płyta.

Kilka lat temu gitarzysta Raphael Rogiński wybrał się na Kurpiowszczyznę. Spacerował w wysokich trawach nad Narwią, wędrował po puszczy, zaglądał do dziwnie porozrzucanych wsi. W samochodzie słuchał pieśni Stanisława Brzozowego, wielkiego śpiewaka z okolicznej Krobi. Były inne niż wszystko, co znał. Tak jak Kurpiowszczyzna – topograficznie nieodległa od stolicy, a przecież egzotyczna, tajemnicza.

W podobnym czasie do gminy Kadzidło zjeżdżali również miłośnicy kultury wiejskiej z Lublina. Reprezentujący fundację Muzyka Kresów zapaleńcy poszukiwali potomków Brzozowego. Rozglądali się po całych Kurpiach, ale śladów po jego córkach i synach nie znaleźli.

...
11364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]