Reklama

Ładowanie...

Pierwsze wykluczone

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Dzieje Apostolskie są drugą częścią całości, pierwszą jest Ewangelia według św. Łukasza. Wskazuje na to choćby dedykowanie obu dzieł tej samej osobie - Teofilowi (por. Łk 1, 3 z Dz 1, 1). O ile "pierwsza księga" poświęcona była "całej działalności i nauce Jezusa" (Dz 1, 1), druga mówi o początkach misji świadków Jezusa "w Jerozolimie, w całej Judei, w Samarii i na całym świecie" (Dz 1, 8). Zmienia się temat, lecz intencja teologiczna autora pozostaje niezmienna: wykazanie pokoleniu poapostolskiemu, że Bóg, który działał przez Jezusa, jest gwarantem wiarygodności świadczących o Nim i gromadzących się w Jego imię. To zaakcentowanie kontynuacji dokonuje się najwyraźniej w pierwszym rozdziale Dziejów nawiązującym do wydarzeń, którymi kończyła się Ewangelia.
W

Wydawałoby się zatem, że pierwsze karty Dziejów Apostolskich pełne powinny być wzmianek o tych kobietach spośród idących za Nim, które w Łukaszowej relacji o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa przedstawiono jako te, które "widziały", przez co stały się wiarygodnymi świadkami Dobrej Nowiny. Tymczasem w pierwszym rozdziale Dziejów wspomniano je tylko raz, w opisie zgromadzonych w Jerozolimie: "Byli to: Piotr, Jan, Jakub, Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, Szymon, zwany Gorliwym, i Judasz, syn Jakuba. Wszyscy oni trwali na wspólnej modlitwie, a razem z nimi były też kobiety, Maryja, matka Jezusa, i jego bracia" (Dz 1, 13n).

Zarówno w tym miejscu, jak poprzedzającym i następującym tekście, autor Dziejów przenosi akcent: nie kobiety - jak to było w Ewangelii - gwarantują ciągłość świadectwa o Jezusie, ale grupa Dwunastu (tu -...

4972

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]