Reklama

Pierwsza pomoc: niezbędnik

08.07.2009
Czyta się kilka minut
Zaczynamy umierać, gdy dochodzi do zakłócenia współpracy pomiędzy ważnymi dla życia układami: krążenia, oddechowym i nerwowym. Długość trwania procesu umierania może być różna. W pierwszej fazie dochodzi do ustania czynności życiowych: przytomności, oddechu, krążenia.
W

Wtedy rozpoczyna się druga faza: "śmierć kliniczna". Ponieważ śmierć nie uległa jeszcze utrwaleniu, faza ta jest odwracalna, jednak czas jej trwania, determinowany śmiercią kory mózgu, jest krótki (3-4 minuty). Zastosowanie w tej fazie zabiegów resuscytacyjnych może spowodować powrót do pełni życia.

Medyczny algorytm, czyli jak pomóc ofierze

Większość zabiegów ratujących życie to proste czynności manualne, które może wykonać każdy. Dlatego od wielu lat rozpowszechniany jest przez Polską Radę Resuscytacji algorytm podstawowych zabiegów. To osiem kroków, jakie trzeba wykonać, niosąc pomoc.

Oceń bezpieczeństwo. Czynniki oddziałujące na poszkodowanego (prąd elektryczny, ogień, gazy trujące, ruch uliczny itp.) działają również na osobę niosącą pomoc, dlatego trzeba o tym myśleć, by uniknąć narażania siebie i ...

8044

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]