Reklama

Pierwsza pomoc: niezbędnik

Pierwsza pomoc: niezbędnik

08.07.2009
Czyta się kilka minut
Zaczynamy umierać, gdy dochodzi do zakłócenia współpracy pomiędzy ważnymi dla życia układami: krążenia, oddechowym i nerwowym. Długość trwania procesu umierania może być różna. W pierwszej fazie dochodzi do ustania czynności życiowych: przytomności, oddechu, krążenia.
W

Wtedy rozpoczyna się druga faza: "śmierć kliniczna". Ponieważ śmierć nie uległa jeszcze utrwaleniu, faza ta jest odwracalna, jednak czas jej trwania, determinowany śmiercią kory mózgu, jest krótki (3-4 minuty). Zastosowanie w tej fazie zabiegów resuscytacyjnych może spowodować powrót do pełni życia.

Medyczny algorytm, czyli jak pomóc ofierze

Większość zabiegów ratujących życie to proste czynności manualne, które może wykonać każdy. Dlatego od wielu lat rozpowszechniany jest przez Polską Radę Resuscytacji algorytm podstawowych zabiegów. To osiem kroków, jakie trzeba wykonać, niosąc pomoc.

Oceń bezpieczeństwo. Czynniki oddziałujące na poszkodowanego (prąd elektryczny, ogień, gazy trujące, ruch uliczny itp.) działają również na osobę niosącą pomoc, dlatego trzeba o tym myśleć, by uniknąć narażania siebie i ...

8044

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]