Reklama

Pieniądze i przyjaciele

Pieniądze i przyjaciele

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Przed świętami bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy zewsząd atakowani propozycjami zakupów. A równocześnie (piszę tylko o tych, których zarobki mieszczą się w okolicach krajowej średniej, a nie o ludziach naprawdę biednych) wiemy już, że pieniędzy nam nie starczy. Nie w tym jednak rzecz, lecz w tym, że tuż obok mamy znajomych, a nawet przyjaciół, którzy - chociaż też nie są bogaczami - mają pieniędzy trochę więcej lub trochę mniej. To “trochę" znaczy jednak w tym przypadku bardzo dużo.
K

Kilka przykładów. Wyjazd na narty. Czy tłuc się autobusem za spore pieniądze, czy może samolotem? Czy z grupą, bo taniej, czy ze znajomymi, ale drożej? Wyjście do restauracji. Praktycznie wykluczone, jeżeli przedtem nie sprawdzimy restauracji. Ktoś nas zaprosił, a my nie mamy żadnej możliwości rewanżu - co z góry wiemy. Przyjąć zaproszenie, czy jakoś go uniknąć? Ubrania; czy - zgodnie ze starą zasadą - kupować lepsze, ale rzadziej, czy gorsze, ale częściej? Dobrze mówić, że to pierwsze rozwiązanie jest słuszne, ale trzeba mieć środki. No i czynnik powodujący najsilniejsze rozwarstwienie, czyli dzieci (a w moim pokoleniu dzieci ma się niby dorosłe), które są najbardziej kosztowne. Kto nie ma dzieci, ten jest górą.

Wszyscy to wiemy. Jednak nie zawsze uświadamiamy sobie, jak strasznie destrukcyjną rolę odgrywają pieniądze, jakiemu zniszczeniu podlegają przez nie...

3085

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]