Piękno ulotne

Jest w Polsce miejsce, gdzie uroczystość Bożego Ciała ma wyjątkową oprawę. W Spycimierzu koło Uniejowa procesja znów przejdzie po wielobarwnym, dwukilometrowym dywanie z kwiatów.

Reklama

Piękno ulotne

Piękno ulotne

17.06.2019
Czyta się kilka minut
Jest w Polsce miejsce, gdzie uroczystość Bożego Ciała ma wyjątkową oprawę. W Spycimierzu koło Uniejowa procesja znów przejdzie po wielobarwnym, dwukilometrowym dywanie z kwiatów.
Dywan kwiatowy przygotowany przez parafian ze Spycimierza przed procesją Bożego Ciała, 31 maja 2018 r. KACPER PEMPEL / REUTERS / FORUM
N

Na podwórku pani Marii leży wysypany piaskiem wzór. Linie tworzą kontur olbrzymiego kwiatu.

– Taki właśnie obraz ułożymy przed Bożym Ciałem – tłumaczy pani Maria. – Kontury wypełnimy kwiatami.

Spycimierz, mała wieś pod Uniejowem, województwo łódzkie. Niewielki placyk między kościołem a szkołą. Delegacja ze wsi już czeka: Stanisław Pełka, sołtys i prezes miejscowej OSP, Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”, i Jolanta Ilska, miejscowa radna. Na małym stoliku ląduje kolorowy kalendarz, rozkładany folder i książeczka o sieci najciekawszych polskich wsi.

Gospodarze są zgodni: ich wieś to jest wieś, co się zowie!

– Pierwsze wzmianki o spycimierskim grodzie pochodzą z dokumentu mogileńskiego z 1065 r., a Gall Anonim wymienia naszą miejscowość w swojej kronice w 1106 r. – mówi Maria Pełka.

Istotnie, dzieje wsi sięgają...

13022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

być może niektórzy z czytelników TP ten filmik już widzieli - to ewenement na skalę co najmniej krajową, aerobik z feretronem, Matka Boska Cheerleaderka... polecam, uśmiech [politowania też...] gwarantowany ☝☝☝ https://www.youtube.com/watch?v=uqdmmC3YX08 ☝☝☝

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]