Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Żywe Ciało

Żywe Ciało

12.06.2017
Czyta się kilka minut
Są miejsca, gdzie symbolika tego święta jest wciąż żywa. Są też takie, gdzie jego znaczenie zaczyna się zacierać. Wtedy to, co miało zbliżać do tajemnicy, staje się pustą, niewygodną formą.
Procesja Bożego Ciała w Gdańsku-Brzeźnie, 2016 r. Fot. Maciej Kosycarz / KFP
P

Pamiętacie, jak robiliśmy któregoś roku ołtarz ze zdjęciami księży pochodzących z naszej parafii?

– Tak, udało nam się znaleźć wszystkich trzech.

– I ja mówiłam, żeby Kazika najwyżej powiesić, bo najprzystojniejszy. A tuż za mną stała Kazikowa siostra i się ze mnie śmiała.

– A jak innym razem Jan rozwieszał tiul? Parkinsona miał, młody chłopak. Uparł się, że wejdzie na drabinę. Ręce mu okropnie drżały, ale zawiesił.

– Jak u mnie ołtarz był, to mi kiedyś wszystkie winogrona pozrywali. Rosły niedaleko, więc kto przechodził i brał gałązkę z ołtarza, to obrywał też winogrona. Patrzę, a zostały same suche kikuty.

– Bo u Marysi bardzo długo były ołtarze. Teraz ksiądz wybrał inne miejsce, niedaleko figurki.

– I dobrze, że już nie u mnie. Przynajmniej mogę iść na procesję. Dawniej musiałam zostać i pilnować, bo przecież wszystko otwarte.

– Nie...

18041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To ważne święto dla każdego, który przyjął Chrystusa do serca w postaci krwi (do serca). https://www.youtube.com/watch?v=8ctTj29fJoI

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]