Reklama

Pięć dni króla

Pięć dni króla

15.08.2016
Czyta się kilka minut
Papież Franciszek przeniósł nas, choćby na kilka dni, do zapomnianych źródeł polityczności.
Przed wizytą papieża na Wawelu, 27 lipca 2016 r. Fot. Tomasz Wiech dla „TP”
Ś

Światowe Dni Młodzieży były wydarzeniem politycznym. Bo za każdym razem, kiedy w Polsce pojawia się papież, rozpoczyna się polityka. Przez kilka świętych dni w naszej domowej wojnie wszystkich przeciw wszystkim obowiązywało zawieszenie broni, Pax et Treuga Dei. W uroczystościach uczestniczyli obok siebie przedstawiciele walczących na śmierć i życie partii, tym razem jednak nie straszyli się Trybunałem Stanu. Ba, może nawet spojrzeli sobie w oczy i przekazali znak pokoju. Ale polityka toczyła się cały czas, tyle że na innym poziomie, albo raczej: na innej głębokości.

Wawelska skała

Andrzej Duda przywitał papieża na Wawelu. Dla nas to zbyt często nobliwy zabytek i symbol dawnej świetności. Tymczasem powinniśmy patrzeć nań jako na miejsce nie tyle wielkiej kultury, ile wielkiej polityki. W momentach dziejowych przesileń to właśnie on staje się na...

18681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]