Reklama

Ładowanie...

Petera Wolza interes życia

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Niemcy nigdy nie wybaczą Żydom Auschwitz - to cyniczno-ironiczne zdanie, autorstwa izraelskiego psychiatry, nabiera makabrycznej aktualności. Gdyby 60 lat temu alianci zbombardowali obóz w Auschwitz i prowadzące do niego tory kolejowe, Niemcy nie musieliby zabijać tylu Żydów: taka oto logika wyłania się z poniższej historii.
B

Był wiosenny dzień 1944 roku, gdy nadzieja zagościła w sercach więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Tamtego dnia, 60 lat temu, na niebie nad obozem po raz pierwszy pojawiły się amerykańskie samoloty. Startujące z baz w południowych Włoszech maszyny krążyły nad pobliskim terenem przemysłowym i należącym do niego obozem Auschwitz-Monnowitz, którego więźniowie zmuszani byli do pracy. Wykonane wówczas zdjęcia posłużyły do przygotowania nalotu na fabryki, produkujące materiały pędne dla Wehrmachtu. Komory gazowe, krematoria i tory prowadzące do kompleksu obozowego pozostały nienaruszone.

Mieszanka tych faktów historycznych i trudnych do udowodnienia spekulacji skłoniła teraz pewnego niemieckiego adwokata, niejakiego Petera Wolza z Düsseldorfu, do złożenia w Międzynarodowym Trybunale w Hadze pozwu przeciw rządowi USA. Podobny pozew Wolz złożył w 2001 r. w sądzie...

8776

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]