Reklama

Pawełek

Pawełek

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Często zwracaliśmy się do niego używając zdrobnienia: Pawełku!. Może dlatego, że rozbrajał łagodnością, chęcią zrozumienia głośnych i napastliwych, powściąganiem emocji, zwłaszcza tych złych, których świat nie oszczędzał mu, jak każdemu.
A

A może dlatego, że było w nim coś z dziecka? Marzycielstwo. Dążenie do utopijnego celu, którym był jakiś doskonały teatr, obojętne gdzie Paweł go urządzał. Życie w zgodzie z powinnościami inteligenckimi, nawet jeśli ten model okazywał się coraz bardziej anachroniczny i nieskuteczny w rzeczywistości obliczonej na skuteczność. Pawełek, pozostając wierny temu, co staromodnie nazywa się przyzwoitością, potrafił zabijać smoki.

Paweł Konic był oddany teatrowi. Spędzał życie w podróży, stale jeżdżąc po Polsce w poszukiwaniu ważnych i dobrych przedstawień. Czasami szukał ich tylko dla siebie, czasem po to, by skorzystać z nich w teatrze, z którym współpracował. Poznaliśmy się kilkanaście lat temu w Poznaniu. Nie pamiętam nawet, co to był za festiwal. Królowały na nim Ósemki, powoli ściągające do kraju z emigracji, i Provisorium. Czasy były euforyczne, zaczynała się...

2891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]